CHRISTOS A ÎNVIAT!

Nicolae Steinhardt – Jurnalul Fericirii

Cred si eu ceva, tot surprinzator la inceput , cum e si afirmatia marelui filozof catolic: singura cale de a invinge pamantul e curajul fizic.
Care nu-i numai secretul ultim al dreptului constitutional , e si dovada asumarii conditiei de OM.
Chesterton e de parere ca respectarea cuvantului dat il specifica pe acesta, dupa cum pasarea e specificata de cantul ei.Caracteristica aleasa de Chesterton e plina de farmec, dar nu mi se pare mai putin hotaratoare alta. Exista alta, mai particulara, cu numar cuantic mai individualizat, cu spectru mai inimitabil, cu amprenta mai identificabila. Hristos nu s-a urcat intamplator pe cruce: curajul indurarii unor suferinte cumplite a fost singura cale prin care a putut arata ca s-a facut OM cu adevarat, in intregime; prin care si-a putut dovedi buna credinta.
Nici inteligenta, nici intelepciunea, nici tamaduirile, nici invatatura, nici chiar bunatatea ori mila nu au fost probe serioase : singur CURAJUL in fata durerii si mortii ii sta la indemana.Bataia, sangele, moartea, astea sunt dovezile care nu insala , care nu pot fi masluite. Urate? Grosolane?Mitocanesti?Simpliste? Poate, dar categorice. Si avand ceva din brutala vulgaritate si mareata sfruntare a faptului implinit care-i rupe gura pana si Satanei.

In prag de trezire a Christului interior in fiecare dintre noi, am simtit nevoia sa impartasesc cu voi acest minunat fragment al lui N. Steinhardt care ne indeamna la credinta si Curaj. Ori de cate ori trec printr-o stare de indecizie, de intrebari, de neclaritate, citesc acest pasaj.Pentru mine face minuni.Simt cum ma recalibrez la fiinta interioara, la Christul din mine si prind aripi.Totul devine clar si sunt deschisa sa primesc solutiile. Lasati canalul deschis de la voi catre Tatal si catre Iisus.
Sa ne fie de folos.

Va imbratisez cu drag si va iubesc.

Raj

CHRISTOS A ÎNVIAT!